בית הספר

רנה שינפלד, רקדנית סולנית, כוריאוגרפית, מנהלת להקה ומורה למחול, היא יוצרת מקורית ועזת הבעה, שמחולותיה מגלמים בתוכן התרחשות קסומה של תנועה, תיאטרון, מוסיקה, ויזואליה כובשת, חושניות ומסתורין.

ביצירותיה מרבה רנה לעשות שימוש בחפצים ובחומרים שונים, ויוצרת שפה אישית ייחודית. את עבודותיה מאפיינים רגש ורגישות, לצד אופי מבני מרשים במשחק עם צורה, חלל וזמן.

רנה, ממקימי להקת בת-שבע, הייתה רקדנית ראשית, מורה, כוריאוגרפית והמנהלת האמנותית של הלהקה במשך 17 שנים. ב- 1979 היא הקימה את תיאטרון מחול רנה שינפלד שבמסגרתו פועלים להקה, בית-ספר וסדנא. במסגרת זו, היא יצרה למעלה מ- 100 יצירות וערבי מחול שזכו להצלחה בהופעות בחו"ל וכן בפרסים בינלאומיים יוקרתיים.

הלהקה, שמנתה בתחילת דרכה שלושים רקדנים, פעלה במהלך השנים בהרכבים שונים.

במקביל לפעילות הלהקה ופעילותה כסולנית, יסדה רנה בית-ספר למחול שהעמיד מתוכו רקדנים, מורים למחול וכוריאוגרפים מהמובילים בארץ ובעולם.

בבית הספר כיתות לימוד לילדים ,לנוער ולמבוגרים ברמות שונות. מלמדות שם מורות בעלות ניסיון ורקע עשיר הן בריקוד והן בהוראה (חלקן למד והוכשר בבתי ספר יוקרתיים בחו"ל), רובן המכריע היו בעבר תלמידות של רנה שינפלד, וחלקן רקדניות בלהקתה. מלבד לימוד הטכניקה של המחול הקלאסי והמודרני, שמה רנה שינפלד דגש רב על יצירה ואימפרוביזציה, מה שנותן רובד עמוק ומעשיר לתלמידים ומאפשר להם התפתחות אישית מקסימלית.

לאורך כל שנות יצירתה ופועלה של רנה שינפלד, קיים קו משותף המשיק והמאחד את עבודתה ככוריאוגרפית ורקדנית ואת עבודתה כמורה למחול. החיפוש המתמיד ביצירותיה אחר שפה חדשה והמחקר של מפגש הגוף האנושי עם חפצים, קולות אדם, אור וצל וכן טכניקות שונות של צילום וידאו, בא לידי ביטוי גם בעבודתה עם תלמידים. בתקופות בהן עובדת רנה (הן בעבר ביצירות עבור עצמה והן ביצירות ללהקתה), היא שמה דגש על מוטיב מסוים כגון עבודה עם חפצים דוממים, שילוב קול ושפות שונות בתנועה – בעבודה עם תלמידים מושם דגש על נושאים אלו, וניתנת להם האפשרות הנדירה והמעשירה, לעבור תהליכים דומים ולגעת במחול מנקודות המיוחדות רק ליצירתה ולאומנותה, שבלי ספק מעטים המקומות בהם יוכלו לעבור התנסות כה מיוחדת זו.

במהלך השנים האחרונות, מארח תיאטרון המחול של רנה שינפלד אמנים אורחים מחו"ל להופעות בכורה, עבודה משותפת על יצירות חדשות והופעות בפני כיתות אמן וסדנאות.  בין האמנים שהלהקה מארחת נמנים רקדנים וכוריאוגרפים ידועים כמו טרו סאארינן והרי היקינן מפינלנד, הרקדנית האמריקנית-סינית מונה צ'אנד, הרקדנית הקנדית מארגי גיליס ורבים אחרים.

במשך כל שנות פעילות תיאטרון המחול שיסדה, זכתה שינפלד להערכה רבה ולפרסים יוקרתיים*, ביניהם: פרס כוכב הזהב בתחרות הבינלאומית למחול בפריז, שלושה פרסי כינור דוד על שלושה ערבי מחול מקוריים: פחים ושיער", "חוטים של סולו" ו"ימים וחופים אחרים", אוסקר נעמ"ת על מפעל חיים בתחום המחול וכלת פרס היצירה לשנת 1997,פרס קרן בוכמן לשנת 2003, פרס א.מ.ת. לשנת 2003, תואר דוקטור של כבוד מאונ'. בן גוריון לשנת 2009, תעודת הוקרה מטעם "אמי" על 50 שנות מחול, וב-2014 נקראו 2 סטודיו בבית ספר למחול בסנט פטרבורג האחד על שמה של רנה, והשני על שמה של חברת הנפש שלה פינה באוש.

*ראה רשימה נפרדת באתר.

גם היום ממשיכה רנה, כמו ב-50 השנים האחרונות להיות אחת הנציגות המקוריות והחשובות של המחול הישראלי ברחבי תבל, וליצור יצירות חדשות ומקוריות מידי שנה.